• BURST

BURST New Caledonia

BURST - You Must Die

Info


I když si myslíme, že v grindcore bylo už skoro všechno vymyšleno a zahráno, vždy je nás někdo schopný přesvědčit o opaku. Mladá kapela z druhého konce světa, z Nové Kaledonie, BURST je toho živým důkazem!!! Kluky sledujeme už nějakou dobu a po pozvání na australskou edici OEF v roce 2014 je čas tyto tropické šílence pozvat i do Evropy!!!

BURST existují od roku 2013 a v zemi, kde prakticky neexistuje metal ani žádné jiné styly extremní muziky, jsou společně s bandou Analkholic, se kterou má společné některé paralely, ve svém boji za grindcore osamoceni!!! Jejich grind zní svěže a neotřele, ale i přesto kurevsky drtivě a vyzrále!!! Jejich EP „You Must Die“ budiž důkazem!!! Pecka z Velkého Světa (Grande Terre) na OEF 2019!!!

Bio

BURST is a grind metal band founded in 2013 by 4 Caledonians in Koutio in New Caledonia. These 4 long-time friends share this passion for extreme music, and they meet several times a week in their studio to advance their musical project. The new Caledonia is a country where the metal culture is practically non-existent, this is what motivates BURST to push back any limits and scheduled dates in unusual places like on the islet saint marie, “the Wednesday of the Anse Vata, the bars and private party .

In 2014 and for the first time BURST flies to Australia for the international grind festival "OBCSENE EXTREM FESTIVAL" This is where the group was born a furious desire to produce abroad.

In 2017 BURST returns in studio at MZX RECORD to release the EP "YOU MUST DIE" with the help of the French label MUSIC RECORD which will be released in early 2019.

In 2018 the group receives confreres directly from Israel for a week-long tour through Caledonia. 2019 BURST releases the EP "YOU MUST DIE" and works on a video clip that will promote the first European tour. (June / July 36 Days). This tour and organized by ourselves and our label.


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2017 YOU MUST DIE EP

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.