• BRADI CEREBRI ECTOMIA

BRADI CEREBRI ECTOMIA Belarus

BRADI CEREBRI ECTOMIA - Forcibly Impaled

Info


Moc dobře víme, jak se rádi bavíte a jak rádi tančíte... v tomto případě si připravte taneční obuv, tohle běloruské goregrind komando je připraveno rozhýbat vaše závity! Jejich první návštěva Bojiště bude rozhodně nezapomenutelná.

Tihle pánové ví moc dobře, jaké jsou základní postupy tohoto žánru a ovládají je naprosto s přehledem. Nyní jsou připraveni vám ukázat, jak se hraje a tančí v jejich režii a nám všem je  jasné, že to bude divoká jízda!!!

Bio

The band was founded in 2008 by several friends in Gomel city, Belarus. Its music represents a wave of goregrind with elements of grindcore.


Bradi Cerebri Ectomia released their first demo in 2009, followed by several line-up changes.

In 2013, band recorded its first full-length album, named Supreme Heterozis. It was released by well-known underground label Bizarre Leprous.

Two years later, in 2015, Bradi Cerebri Ectomia recorded their second album, named Threads of Desperation that was released by spanish label Pathologically Explicit Recordings in 2016.
One year later BxCxEx together with Septicopyemia, MAC and others released the split by Russian brutal label Lord of the Sick. The same year the band started their 3rd album which will be released by Rotten Roll Rex in autumn 2018.


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2018 Mangled Perception
2016 Threads of Desperation
2013 Supreme Heterozis

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.