• N.V.Ú.

N.V.Ú. Czech Republic

N.V.Ú. - Punkrock žije dál

Info


Byli jedni z prvních a stále jsou tady!!! Česká stálice punkové dravosti, která bude mít své čestné místo ve středečním PUNK AS FUCK Festu!!! Kdo by to mohl být jiný než východočeští bardi N.V.Ú. s kořeny už v roce 1986, kdy vznikli z punkové bandy Adapter. Od té doby už uteklo mnoho vody, nahrálo se spousty nahrávek, odehrála tuna akcí a vypilo moře chlastu, ale N.V.Ú. se nijak nemění. Stále jde o skvělý a dravý pogo punk v nejlepší tradici stylu, který už desetiletí boří hranice a hlásá svobodu člověka!!!

N.V.Ú. jsou velcí fanoušci Obscene Extreme Festivalu a byli to oni, kdo doporučil Bojiště jako skvělý areál, takže i díky nim je OEF tam, kde je!!! A nejen díky tomu, ale hlavně díky obrovskému přátelství,  je rádi na prknech OEF přivítáme a dáme si pogo tanec třeba na Tři Kříže!!!

Bio

Historie skupiny N.V.Ú. aneb jak to bylo, jak to je...

Historie skupiny sahá zpět až do první poloviny 80. let, kdy se dva kámoši kytarista Pavel "Pafka" Doležal a Štěpán "Makeba" Málek, v té době působící jako hráč na klávesy a saxofon v notoricky známé skupině Ježkovy zraky, rozhodli založit kapelu. Oba přibírají dívčí duo, bubeníka a baskytaristu, takže na jaře 1985 mohla vzniknout nejprve novovlnná skupina Manichinace, posléze na podzim 1985 známější formace s názvem Kmitací Adapter. Tvorba skupiny byla ovlivněna klasickými skupinami ze Západu, vznikl jakýsi mix punku s novou vlnou - Damned, Clash, Sex Pistols, Die Totenhosen, DK, Exploited nebo třeba Devo, The Cure, Joy Division, D.A.F.

Od konce roku 1987 až do jara 1988 proběhly v kapele další změny - po delší době se opět přidalo dívčí duo (Renata "Paragánka" Pavlíčková byla na koncertech N.V.Ú. k vidění i v poslední době jako host) a protože i hudba začala více než k nové vlně tíhnout k punku, opět se změnil název a nakonec se vylupuje dodnes hrající punkband N.V.Ú. (Nepřichází v úvahu). V následujícím roce 1988 skupina ještě pod názvem Kmitací Adapter nahrává první demo nazvané "...že je magor", které obsahuje vedle úderných punkových vypalovaček jako například "Skinhead" nebo "Převrat" i písně s klávesami, značně poznamenané v té době letící novou vlnou.

Po "revolučním" Silvestru 1989/1990 došlo ke změně na postu bubeníka - v kapele se objevil ostrý ranař Jiří "Jyřýček" Franc, prošedší zkušeností v různých podzemních hradeckých kapelách (např. Evakuační balíček nebo Terpsychora) a ten svým razantním, nekompromisním stylem hry na bicí vtiskl N.V.Ú. onu agresivní punkovou pečeť, bez které se neobejde žádný opravdový punk band.

Následující čtyři roky znamenají tvrdší odklon k punku, což přineslo i odchod ženského dua. Kapela nahrává další dvě demo kazety - v roce 1990 to bylo osmnácti skladbové demo "Obchází mě dokola" a v roce 1992 "Tak jsme došli...". Současně začali N.V.Ú. intenzivně vystupovat na nejrůznějších festivalech a v klubech, čímž se stávají stále více populární a získávají solidní fanouškovskou základnu doma i v zahraničí.

V roce 1994 přibírá band druhého kytaristu Jardu "Foxe" Lišku a už s jeho účastí skupina vydává novou desku u společnosti Black Point. Název je "14 dní" a vychází nejen jako MC, ale už i jako CD. Po několika personálních změnách na postu baskystaristy se sestava ustálila do konečné podoby: Štěpán "Makeba" Málek - zpěv, harmonika, tamburína, Jiří "Jyřýček" Franc - bicí, zpěv, Jarda "Fox" Liška - basová kytara, zpěv, Pavel "Pafka" Doležal - kytara, zpěv.

V roce 1996 natáčí kapela druhé CD, MC s názvem "A v noci je tma...". Poté se intenzivně koncertuje po Čechách a zajíždí na koncerty i do Německa, Maďarska nebo Slovenska. N.V.Ú. vycházejí také na mnoha kompilacích v USA, Německu, Itálii, Polsku a samozřejmě také v České republice. Hrají po boku takových legend jako např. The Vibrators, Peter And Test Tube Babies, One Way System nebo The Stains.

V roce 1998 kapela natáčí další album "Čáry, máry, fuck", které bylo výtečně přijato kritikou a umístilo se na pátém místě TOP 25 časopisu Big Beng! Na podzim 1998 odchází z kapely baskytarista Fox a je nahrazen novým basákem Lukášem "Juniorem" Havránkem. Po dalším náročném roce (N.V.Ú. vystupují na 98 koncertech!) v dubnu 2000 kapela nahrává novou desku nazvanou "Z řady", kterou natáčí v sestavě Štěpán „Makeba“, Jirka „Jyřýček, Lukáš „Junior“, Pavel „Pafka“ a Jarda „Fox“, se kterým kapela nepřerušila spolupráci a je dodnes brán jako externí člen kapely. Následovala šňůra vystoupení spolu s kapelami jako Bad Preachers, Aurora, Loikaemia, Major Accident nebo Menace.

Ve výše uvedeném složení + hosté natáčí kapela zatím poslední album „Vzorek bez ceny“ (2004). Fox coby externí kytarista je k vidění i na některých živých akcích. V této sestavě si kapela střihne také kratší set po boku legendárního TV Smithe (Ex Adverts).

Kapela intenzivně koncertuje doma i v zahraničí (Polsko, Maďarsko, Slovensko, Německo) a vymetá kluby, hospody i velké festivaly. V roce 2005 se v jejich řadách coby exotické koření objevuje saxofonistka „Áda“ z kapely Zakázané ovoce (viz. např. koncert z listopadu 2006 z Modré vopice). Jako host je občas k vidění i exklávesistka „Paragánka“. V listopadu 2006 je kapela posílena o dalšího kytaristu „Marvina“.

Na podzim 2007 N.V.Ú. oslavují 20 let své existence, je vydáno tributní album a je odehráno několik speciálních koncertů. Skupina dál hraje prakticky každý víkend, výjimkou nejsou ani dvě nebo tři vystoupení v jeden den, v roce 2008 je odehráno cca 100 koncertů. V roce 2009 vychází nové album s názvem Nikdy nebo navždy. Ve spolupráci s bývalým basákem N.V.Ú.ček Alešem "Alexem" Vostřeszem byla v roce 2010 vydána kniha o N.V.Ú., u vydavatelství PHR Records vychází v roce 2012 DVD s názvem N.V.Ú. - 25 let punku bez přestávky, obsahující dokumentární film, sestřihy koncertů, archívní záběry z let 1991 - 2007, videoklipy a řadu dalších materiálů.

Na přelomu let 2014 až 2015 došlo k další změně sestavy, kdy se kapela rozloučila s dlouholetým bicmenem a signifikantní tváří Jiřím "Jyřýčkem" Francem, kterého na bubenické stoličce vystřídal David "Dejv" Smetana. Na podstatě a vyznění kapely to nezanechalo žádnou stopu a N.V.Ú.čka dál obrážejí s plným nasazením tuzemská i zahraniční podia (v letošním roce 2015 už neuvěřitelných 28 let).....

Těšte se pankáčové!!!

Štěpán "Makeba" Málek - zpěv
Pavel "Pafka" Doležal - kytara
David"Dejv" Smetana- bicí, zpěv
Martin "Jason" Sedlák - basa
Tomáš "Marvin" Žampach - kytara


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2009 Nikdy nebo navždy
2004 Vzorek bez ceny
2000 Z řady
1998 Čáry máry fuck
1997 The Five Anti-Beatles Songs
1996 A v noci je tma…
1996 Živák
1994 14 dní
1991 Tak jsme došli…
1990 Obchází mě dokola
1988 …že je magor

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.