• CRYPTIC VOID

CRYPTIC VOID United States

CRYPTIC VOID - Unto the Bondage of Death

Info


Škatulky, škatulky. Americkou kapelu CRYPTIC VOID si můžete přidat do škatulky s názvem grind/thrash. A navzdory všem škatulkářům musíme konstatovat, že tohle je ultra, mega, rychlej parádní nářez, ze kterýho Vám poteče krev ušima.

Ono aby taky ne, když se tahle banda poskládala s ex-členů kapel jako Insect Warfare, P.L.F., War Master nebo Dissent. Grind, death a crust kořeny jsou sakra pevné a pokud k tomu našroubujete zápal a nadšení… máte se na Obscene Extreme Festivalu v roce 2019 na co těšit!!!

Bio

Cryptic Void hails from Houston, TX and have been keeping Gulf Coast Grindcore alive since 2014, delivering a fresh take on the old school approach to grindcore of furious blast riffs and groovy death metal breakdowns. Their debut release, ‘Psychic Transgressor’, was a sadistic two song tease followed up quickly by ‘Psychomanteum’, an intense assault that set the stage for everything to come. Next was, ‘Wasteland’, a promotional demo for the debut full length ‘Into the Desert Temple’. Beginning to end, this album only lets you take a breath to flip the cord only to hit you even harder with side B. With upcoming splits recorded and the next solo release in the works, expect a whole new crop of punishment in 2019.


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2017 I’nto the Desert Temple’ 2017 (Regurgitated Semen Records)
2017 ‘Collection 1’ 2017 (Self Release)
2016 ‘Wasteland’ 2016 (Self Release)
2015 ‘Psychic Transgressor’ 2015 (Torture Garden Picture Company)
2015 ‘Psychomanteum’ 2015 (Rescued From Life Records)

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.