• NASHGUL 2ND SHOW

NASHGUL 2ND SHOW Espana

NASHGUL 2ND SHOW -

Info


Španělská grind kapela, NASHGUL, hraje přesně ten styl, který do produkce OEF sedne jak pověstný zadek na hrnec. Nekompromisní old school grindcore bez zbytečných kudrlinek. Totální pocta kapelám jako Napalm Death, Repulsion, Assück nebo Brutal Truth. Jejich poslední album s názvem „Cárcava“ můžu poslouchat pořád dokola a jenom těžko se mi omrzí.

Jedna z nejlepších grind smeček současnosti na starém kontinentu. Samozřejmě nutno dodat, že v sestavě s Luisem Sendonem, který má na svědomí podstatnou část OEF grafiky (plakáty atd.) posledních let!!!

Bio

Nashgul are four guys from A Coruña (Northwest of the shithole Spain) who in 2001 decided to start playing straight to the point fuckin Grindcore. Influenced by classics like Repulsion, Napalm Death, Brutal Truth, Assück…  and keeping the old school attitude, they released a bunch of records. This would take them to play some European Tours and many fests like Barroselas Metalfest, Resurrection Fest, Obscene Extreme Fest or Bloodsheed Fest and an US East Coast tour including Maryland Death Fest in 2012.


Their latest album "Cárcava“ released last year. A total of 31 crushing minutes of no-rest-total-blast grindcore without shitty modern triggers.


Discography

no releases

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.