• NASUM

NASUM Sweden

NASUM -

Info

Tohle je jméno, o němž jste si už ani nepomysleli, že ho ještě někdy uvidíte a už vůbec ne ve festivalovém programu. Ale jestli se NASUM měli někdy vrátit, tak OBSCENE EXTREME je přesně to místo, kde byste je bývali chtěli. Uprostřed vší té slávy a chaosu, který tak silně reprezentovali během jejich neuvěřitelné kariéry.


V téhle éře comebacků, kdy se kapely dávají zas dohromady jen kvůli penězům, se NASUM velmi snaží ukázat, že v jejich případě to neplatí. Zkrátka serou na projevy úcty, kecy o největších hitech, vyprodaná turné nebo trička se stříbrným potiskem za 20 euro. Prostě vyráží na pódium a rozervou vaše ušní bubínky na kusy: “Žádné laciné obnovení činnosti, žádná nová alba, žádný epitaf za Mieszka – bude to totální bomba a chceme, ať to opravdu stojí za to.”


Znáte příběh, znáte kapelu, znáte členy (Keijo NIINIMAA z ROTTEN SOUND na vokálu)…. Je to kurva NASUM a jestli tam nebudete, tak prostě nejste grindeři!!!

Bio

If things were different, if Mieszko hadn't died, Nasum would have celebrated its 20th anniversary in 2012, believe it or not. Therefore, and after long deliberation and scrutiny, we have decided that it's now or never: Nasum will do a handful of shows and festival gigs around the world in 2012 - to celebrate our anniversary, say a final goodbye to the fans and Mieszko.


No cheesy reunion, no new albums, no epitaph for Mieszko. We will play only a few cities and festivals in a limited number of disruptive, unruly concerts.


It will be a total blast, and we aim to go out hard. Just you wait.


When lead singer Mieszko Talarczyk disappeared and died in the devastating and tragic tsunami of 2004, Nasum instantly ceased to exist. As the band's voice, producer and one of the main songwriters, Mieszko was a vital part of Nasum's bloodline. When he passed, all plans for tours and recordings were abruptly stopped. Nasum died when Mieszko died, and the rest of the band members went their separate ways.


But in the years that passed, the feeling that everything had been left unfinished lingered with the rest of us. Suddenly seven years had passed, and we realized it was time for closure; for us, the band and for the fans. With our anniversary coming up it felt like a perfect time to end Nasum the way it was supposed to - exploding in a ferocious, blasting frenzy, not wither away at the mercy of tragedy. And finally we are ready, able and totally fucking charged, so expect something over the top. The shows will be a varied, intense mix of the best songs from this colossus of grind.


To handle vocal duties on the upcoming shows we have asked Keijo Niinimaa, vocalist in Finnish grind faves Rotten Sound, to join us. They were always close friends of Nasum, and while Keijo's plagued screams won't replace Mieszko, they will add a crippling viciousness to the shows. On a few occasions, we might ask a few other close friends of Nasum to do some vocal sessions. Who? Wait and see!


Note this: if you ever wanted to see Nasum blast shit to bits, this is your last and only chance.


Anders Jakobson - drums

Jesper Liveröd - bass and low vocals

Jon Lindqvist - guitars and low vocals

Urban Skytt - guitars

Keijo Niinimaa - vocals


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
0 "SOS Japan - Grind Kaijyu Attack!" - split 12" picture disc with Napalm Death
0 "Doombringer", LP/CD (Relapse) CD, LP
0 "Grind Finale", 2xCD (Relapse)/4xLP LP
0 "Inhale/Exhale", LP (Vinyl Maniacs/GMR) LP

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.