• NECROMORPH

NECROMORPH Germany

NECROMORPH -

Info

Berlínští NECROMORPH vznikli v roce 1995, kdy svého vrcholu dosahoval black metal, ale během let se zásadně proměnili – všechny vlivy přetavili na své album z roku 2011 příhodně nazvané 'GRINDING BLACK ZERO'.


Od svých black metalových začátků se dostali k death metalu švédského stylu a nyní kombinaci obou spojili dohromady s crust/grindovou intenzitou post-Nasum grinderů jako Afgrund a Gadget. NECROMORPHský chaotický styl plný zvukového násilí je dal na podiu dohromady s kapelama stejné šíře jako jejich styl – od ZIMMER'S HOLE a AMON AMARTH k REGURGITATE a BATHTUB SHITTER.


Určitě se budou na OBSCENE EXTREME 2012 s ostatními šílenci cítit jako doma.

Bio

Necromorph was formed in august 1995. The acting line-up is forced from the brothers and foundation members: Fritz(Vox), Jockel(bass).


Necromorph combines a lot of drive at maximum speed with extremely groovy riffing to produce an energetic mixture of all styles of hard music. Influences of old-school swedish death metal / grindcore bands as well as styles of more progressive bands are brought together in intelligent songstructures that always stay direct and without any convoluted bullshit. The band has shared the stage with, among lots of others, Regurgitate, Autoritar, Fleshless, Blood, Zimmers Hole, Hypnos, Amon Amarth, Bathtub Shitter.


The current line-up:

Micha (Drums)

Jockel (Bass)

Ulf (Guitar)

Karl (Guitar)

Fritz (Vox)


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2011 Grinding Black Zero CD
2009 Split CD with Violent Headache CD
2004 Inputcollapse EP

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.