• CREATIVE WASTE

CREATIVE WASTE Saudi Arabia

CREATIVE WASTE - Defeatist

Info

Tak schválně, kdo z Vás si pamatuje jedinou saudskoarabskou kapelu, která kdy vystoupila na Obscene Extreme Festivalu? ………. Už? Rok 2012? Nic? CREATIVE WASTE jsou zpátky!  

V nové sestavě posílené o dva nové členy a s podporou svého nového alba, které by mělo vyjít právě v letošním roce, jsou připraveni rozdrtit Vám Vaše kosti svým nekompromisním grind corem. Tohle je ta pravá exotika, tohle je to, co nás v UG scéně spojuje. Grind nezná hranic! Na OEF 2017!!!

Bio

Creative Waste is a grindcore band from Saudi Arabia formed in 1999 by Essam (guitars) and brothers Fawaz (vocals) and Talal (drums). The band experimented with a plethora of different styles until they chose the path of extreme metal, Grindcore and Deathmetal. Creative Waste released their first demo 'Colonies' in 2005, followed by their first EP 'Cruelty Beyond Conception' in 2007 and released their first full length 'Slaves to Conformity' in 2012. After 12 years the band was able to become the first Saudi band to perform overseas marking their first shows in New York City and Houston in the United States in 2010, followed by appearances at the well-established 'Maryland Death Fest' in 2011 and 2014. Creative Waste is set on returning to the Czech Republic for the first time since their last 'Obscene Extreme' in 2012 with recently added Members Aziz (bass) and Omar (guitar) along with the release of a new album 2017.


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2012 Slaves To Conformity
2007 Cruelty Beyond Conception EP
2005 Colonies DEMO

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.