• PLAGUE RAGES

PLAGUE RAGES Brazil

PLAGUE RAGES -

Info

Plague Rages je starý špinavý grindcore z Brazílie a svým zuřivým hraním aktivně destiluje nenávist a ničí uši už 15 let.


Po mnoha koncertech a vydání řady splitek po celém světě dorazí tihle šílení kluci z Brazílie konečně do Evropy na své první turné (A PLAGUE OVER EUROPE TOUR) a budou tak podporovat své nejnovější album "Apocalipse Iminente " a slibují otřást starým kontinentem svým intenzivním grindcorem a postarat se o nezapomenutelnou show na Obscene Extreme festivalu.

Bio

The Plague Rages band began in 1996 in Sao Paulo, Brazil. Since the beginning, the band plays the old and dirty grindcore with lyrics critical social problems, our outrage to society, poverty, hunger, corruption, greed, death and many world problems.


Since 1996, the line up changed many times, and for many years was a trio, but since 2010 acts as a quartet with a vocalist fixed. From the beginning, the band release their material under the undergrounds DIY labes. Currently the band is in the process of release of their newest album, called "Apocalipse Iminente", which was totally inspired by the movie "12 Monkeys" and is also preparing for his first European tour, after 15 years with the band .


The band since 2010: Mane (g/v), Antonio (b/v), Kiko (d) and Fernando Pescoco (v)


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
0 Plague Rages X Syndrome of Terror - split 7 "EP EP
0 Plague Rages X LD50 - split 7 "EP EP
0 Triturando a Morte: 1996 - 2004 discography - full cdr CD

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.