• VON BÖÖM

VON BÖÖM Sweden

VON BÖÖM -

Info

Jak se na švédské crust punkery VON BÖÖM sluší, vše, čeho se dotknou, lehne popelem. Hned poté, co potvrdili účast na Obscene Extreme 2011, nejenže přišli o bubeníka, ale shořela i jejich zkušebna!


Po vzniku v roce 1984 přispěli třemi skladbami na kompilaci 'REALLY FAST 3' v roce 1986 a nedlouho poté se rozpadli. Znovu se ale dali dohromady a oznámili svůj návrat kupou kompilací, splitkem se spřátelenou švédskou mlátičkou MOTORBREATH a dlouho očekávaným dlouhohrajícím albem z roku 2010 "PUNKROCKTERRORISTS' vydaným u FDA REKOTZ.


Přispěchejte si užít VON BÖÖM na Obscene Extreme 2012 ...dřív, než explodují.


Bio

VON BÖÖM STARTED IN 1984. A 9 TRACK DEMO WERE RECORDED IN JAN 85 AND 3 OF THE SONGS WAS ON THE CLASSIC VINYLCOMPILATION REALLY FAST 3. THE LINE-UP HAS CHANGED A COUPLE OF TIMES, AND WE HAVE SOME BREAK UPS THROUGH THE YEARS.


2008 STARTED TO WORK WITH FDA REKOTZ . RELEASED A SPLIT WITH MOTOBREATH.


2009 WENT ON A CHAOTIC TOUR IN GERMANY.


2010 RELEASED OUR FIRST FULL LENGTH ALBUM "PUNK ROCK TERRORISTS.


2011 .......ZWEMP THE DRUMMER DECIDED TO LEAVE THE BAND, OUR REHEARSEL BURNED DOWN AND OUR ENERGY WENT UP IN SMOKE FOR A WHILE... BUT WE MANAGED TO GET OURSELVES TOGETHER AND WAS HEADING TOWARDS THE SUMMER AND WAS FILLRD OF GLOW AND TO REALLY POINT OUT WHERE THE LOCKER SHOULD STAND AT OEF 2011!! THEN KRABBAN GOT SICK ALL OF A SUDDEN AND WAS DIAGNOSTICATED WITH LEUKEMIA AND EVERYTHING WAS LIKE A MELT DOWN. WE DECIDED TO PUT VON BÖÖM ON HOLD FOR THE REST OF THE YEAR AND AWAIT SOME POSITIVE TURNING...


2012, KRABBAN'S BACK BEHIND THE MIC, MORE ANGRY THAN EVER, NEW DRUMMER IN PLACE, JOCKE A REAL YOUNGSTER WE'RE HEADING TOWARDS OEF 2012 WITH REVENGE, MOSTLY ON OURSELVES... WE WILL NEVER MISS THIS OPPORTUNITY AGAIN AND WE SURE AS HELL GONNA PROVE IT!!! CHEERS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! // VON BÖÖM


Line up:

Krabban-vocals

Juha-Bass

Dunder-Guitar

Vernes- Guitar

Jocke- Drums


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2012 Upcoming record- Dimmorna Skingras Vol2 LP
2010 Punkrock terrorists CD
2009 Hoten fran underjorden
2008 Sverigemangel CD

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.