• 5 STABBED 4 CORPSE

5 STABBED 4 CORPSE Germany

5 STABBED 4 CORPSE -

Info

Víme, co si myslíte o německých 5 STABBED 4 CORPSES…Co se stalo další oběti?


No, vypadá to, že na svém debutu 'GET SMASHED' z roku 2010 odehráli, co z něj zbylo. Na jeho hrudním koši zahráli chytlavou goregrindovou sambu a ten ubohý bastard zatím smrtelně vykrvácel.


Hodně jezdili na turné, ničili festivaly a potkávali se na podiích s podobnými mistry goregrindu jako LAST DAYS OF HUIMANITY, GORGASM a DISGORGE. V březnu 2012 nahrála tahle bavorská čtveřice své druhé album plné absurdních latinskoamerických rytmů a střeva vyprazdňujícího death/grindu, takže se na OBSCENE EXTREME 2012 připravte na ohavné party hymny z 'DANCE OR DIE'!!!

Bio

5 Stabbed 4 Corpses, formed in late ’09 originate from the Bavarian city of Augsburg, Germany. The bands early roots stem from a blend of melodic and death metal, but a change of line up saw the 4 piece take a turn to form a unique sound of grinding gore, mixed with a slamming latino twist. In 2010, 5 Stabbed self recorded their debut CD ‘Get Smashed‘, an 18 track monster of samba brutality. The group were later approached by grind label Rotten Roll Rex to release the album and since then have gone on to dominate tours and festivals across Europe, sharing the stage with the likes of Inhumate, Gorgasm, Disgorge (MEX) and Last Days Of Humanity. One of the many high points for the band came at Arsch Cholio Fest ’11 when after smashing their own set, they faced themselves which such a high demand, they were requested to destroy the stage a further two times! March 2012 has seen the quartet entering the studio to record their highly antisapated second album ‘Dance Or Die‘ which is set to be released later in the year. To be continued...


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2012 Dance Or Die
2010 Get Smashed

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.