• COTE D'AVER

COTE D'AVER Netherland

COTE D'AVER - Graveyard Fiesta

Info


Tak máme tu další podivnost pocházející tentokrát z Holandska. COTE D'AVER jsou zvláštní úkaz, který velmi příjemně zpestří náš festival. Jejich vymakané oblečky a celková pódiová show vážně stojí za to. Mix death metalu a grindcoru je přesně to území, kde se tito šílenci nacházejí. Nejedná se tu ale o žádné nováčky. Tito týpci na scéně bojují už od roku 2003, i když tedy pravdou je, že s vydáváním alb moc nepospíchají. Na kontě mají dvě plnohodnotné cd a jedno demo.


Zato jejich koncertní aktivita je úplně jiná kapitola. Během své existence měli už tu čest sdílet pódia se jmény jako Napalm Death, Entombed a mnoha dalšími. Představili se i na více festivalech a právě nastal ten správný okamžik, aby poprvé předstoupili před publikum OEF.

Bio

Cote d'Aver was formed in the year 2003 to create brutal death/grind with gruesome yet humorous lyrics. The band decided it was time for a relentless counter movement to the extremely serious approach to image and lyrics in the metal scene. After a well received promo and acclaimed debut album "Masticated Flesh" Cote d'Aver have re-defined their sound and line-up for their highly anticipated new full-length "Proboscis Strangulation". "Proboscis Strangulation" represents everything the band has worked towards for the past several years. Cote d'Aver has raised the bar for themselves and taken musical and lyrical concepts that will drive everybody insane.


This is something created by a band thirsty for blood and eager to silence all the critics. It will contain some of the most bone-crushing riffage written thus far and each song will contain speed, darkness, brute strength, and a ‘refined sense of humour’. Having already played with Napalm Death, Jungle Rot, The Rotted, Entombed, Sinister, Defeated Sanity, Despondency and many more Cote d’Aver is ready to pummel the listener with relentless blastbeats, bowelmoving deathgrooves and gruesome vocals. Cote d'Aver will murder audiences with their most relentless songs yet.


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2013 Proboscis Strangulation
2007 Masticated Flesh
2005 Promo '05

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.