• POSTHUMOUS BLASPHEMER

POSTHUMOUS BLASPHEMER Belarus

POSTHUMOUS BLASPHEMER - Drowning in Brutality

Info

Život, to jsou samá překvapení, a tito techničtí death metal blázni z hlavního města Běloruska, Minsku, jsou toho jasným důkazem. Jak ti srdce bije v komplikovaném intervalu amerického brutal death metalu, tak show těchto chlapů rozhodně nepromeškej. POSTHUMOUS BLASPHEMER jsou neskutečně vymakaný v tom, co dělají. S klidným svědomím si dovolím tvrdit, že nakopou riť i kopě USA death metal bandám.

 

Na scéně je máme od roku 2001 a za sebou zanechali už 5 plnohodnotných CD a 3 splitka. Takže chlapi rozhodně nezahálí. V jejich hudbě jsou zřetelně slyšet odkazy velikánů jako CANNIBAL CORPSE, MONSTROSITY, ale posazené do brutality, rychlosti a techniky například takových ORIGIN nebo DEEDS OF FLESH. Osobně se na jejich show velmi těším, protože toto bude po hudební a vizuální stránce řádný profesorský vykon.

Bio

Formed in 2001, Posthumous Blasphemer rapidly burst into metal underground with its promo tracks, which were successfully rotated on cult radio program like MASSA BRUTTO. Since 2003 were released 5 official CD-Albums, some of them were re-released.

 

Concert experience was obtained in conjunction with such bands as: PARRICIDE (Poland), MENTAL DEMISE (Ukraine), SCRAMBLED DEFUNCTS (Russia), DEAD INFECTION (Poland), FLESHLESS (Chech Republic), GUT (Germany), DYING FETUS (USA), KRISIUN (Brazil), SUFFOCATION (USA), CRYPTOPSY (Canada), SQUASH BOWELS (Poland), KATALEPSY (Russia), DEFEATED SANITY (Germany) and others well-known metal names.

 

The latest album "Exhumation of Sacred Impunity" (Coyote Records, 2014) deserves to be included in top of world technical brutal death metal releases and to take part in different compilations and hit lists. The material has allowed to expand concert activity in Europe, consolidating the status of the Belarusian metal bands.


Line up:

 

Fiendharon - Guitars

Alex - Bass

Zubov - Esophagus

Dan - Drums


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2014 Exhumation of Sacred Impunity
2008 Fracture the Worship
2005 Crucified Humiliation
2005 Damned Epiphany
2004 Genocide of Dogma CD
2004 Putrespermfaction Versus Fertiholyzation
2003 Avantground Undergrind

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.