• DESTRUCTIVE EXPLOSION OF ANAL GARLAND

DESTRUCTIVE EXPLOSION OF ANAL GARLAND Czech Republic

DESTRUCTIVE EXPLOSION OF ANAL GARLAND - Promenada v Srackach

Info


Píše se rok 2005, kdy se banda šílenců z Čech rozhodla vyvrhnout nasvět zapáchající ohavnost s názvem DESTRUCTIVE EXPLOSION OF ANAL GARLAND. Jako milovníci poctivého gore grindu, měli úplně přesnou představu, čím chtějí týrat své publikum. Jejich tvorba nádherně páchne závanem DEAD INFECTION, GUT, CBT a v neposlední řadě REGURGITATE. Od jejich vzniku se toho už v kapele událo opravdu mnoho. Nevyhnuli se různým personálním rošádám, ale hlavně vydali tři plnohodnotné cd a jeden split s RUBUFASO MUKUFO. V řadách této formace můžete najít členy JIG-AI, AHUMADO GRANUJO a BRUTALLY DECEASED.


DEOAG, jak se jim obvykle zkráceně nadává, zrají jako čerstvé lejno v rozpálené toi-toice. Nejlepším důkazem jejich současné formy je poslední calbum "Tour De Anal". Možná si ještě někteří vzpomenete na jejich první vystoupení na OEF z roku 2007. Oproti minulosti ubylo tanečních pasáži a začalo sevíce sypat. DEOAG můžeme s trochou nadsázky označit za pokračovatele REGURGITATE grindu. Výborné, chytlavé songy, které mají koule i nápad, parádně zpestří letošní line-up našeho festivalu!!!

Bio

Was founded in year 2005 by Pampeliška, Burák, WC Fucker, Koloušek. It is meant to be a straightforward GORE GRIND influenced by bands such as Dead Infection, Regurgitate.
In Spring 2006 the band approached Davos studios to give life to its first recording SEALING OF THE VAGINA BY SEWER LID under BIZZARE LEPROUS label. In the very same year the guitarist Pampeliška left the band to be replaced by his buddy Pavel. Immediately the band starts to compose a new material. In 2007 bassguitarist WC Fucker leaves the band nad is replaced by his friend Little John who has quickly infiltrated the band and in 2008 they enter the DAVOS studios once more to record their second full-length CUTTERCLIT, which is again released by Roman Poláček from Bizzare Leprous. In the year 2009 we join the forces with a grind threshing-machine from Ostrava, Rubufaso Mukufo and a split CD is born under Khaaranus label. The same year we are off to a 2 week long tour around Russia. The end of the year 2009/2011 was full of change. The first one to leave was the singer Kolouch, followed by guitaris Pavel and the last nail in the coffin was departure of the bassist Little John. There was no other way, we had to look for new members.
After the departure of Kolouch, Pavel replaced him as he joined the band for a few concerts before. The situation was still to solve though, but in the end of 2009 Wokatej joins the band behind the microphone. In 2010 Pavel decides to leave for personal reasons. On his place appears his long-time buddy Jonda. It seems that everything is stable now, but the opposite was true. In 2011 Little John decideds to depart. The question stands: What now? For some time we were going around concerts in only 3 persons, however everyone felt its not right. We needed a bass player. After a long time we found Kašpy, but he joined us only for a few gigs, so we remained a 3-piece band after all. An option emerged to have a second guitarist. A friend of ours, Géba, has usurped the position. This lineup seemed very promising, but in 2011 guitarist Jonda leaves the band. We were back in a 3-members situation. We have remained in this lineup until Géba leaves for health reasons. In 2012 Jonda gets back on the guitar post and we also bring into play a known pariah Mr.Dan (Diphteria) and we start working on a new record with a smile on our faces. In the middle of 2013 we leave to DAVOS studios to record 3rd album TOUR DE ANAL, which is releases by BIZZARE LEPROUS in the beginning of 2014.

Current lineup: Burák – drums, Jonda – guitar, Dan – guitar, Wokatej – vocals
Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2014 TOUR DE ANAL
2009 SPLIT RUBUFASO MUKUFO/DEOAG
2008 CUTTERCLIT
2006 SEALING OFF THE VAGINAL BY SEWER LID

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.