• VISCERA TRAIL

VISCERA TRAIL Israel

VISCERA TRAIL - Ripping of the Sack

Info


VISCERA TRAIL, brutální death metalová banda ze státu Izrael, což zaručuje jistou dávku exotičnosti. A že to chlapíkům jde. Sami se označují jako nejchorobnější kapela ze svaté země, ovšem bez zamračených tváří, naopak se smyslem pro humor a nadsázku.

 

Založeni v roce 2002 kytaristou a zpěvákem Tomerem "Gomez" Hasenfratzem, mají na kontě kromě obligátního dema taky dvě velké desky a jedno EP. Ošlehaní zkušenostmi z evropských festivalů a několika turné po destinacích jako je třeba Nepál je rádi přivítáme na OEF 2017!!!

Bio

Viscera Trail was formed in Israel on July 2002 by Tomer Hasenfratz, the aim was to form the sickest band to ever emerge from the Holy Land and deliver the Brutal Death Metal message to the local scene.

The band underwent numerous line up changes and got a demo out in 2002 (Roadkill), a Debut album in 2005 (Piled up Dead), a 2'nd album in 2009 (Humiliation-Ridden Evisceration) and an EP in 2013 (Treats of Torture).

 

The band has played numerous tours and fests all over Europe, United States and Asia with the "East Infection" tour in May/June 2016 consisiting of 12 countries.

 

Viscera Trail are known for their hyper energetic, super entertaining party shows that never cease to surprise the audience.

 

The line up today consists of Tomer "Gomez" Hasenfratz (Guitar & Vocals, 2002 -), The legendary Shahaf "Bweeb" Ostfeld (Vocals,   & live gymnastics, 2003 -) and Tuval "Hati" Refaeli (Drums, 2009 -).


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2013 Treats of Torture EP
2009 Humiliation-Ridden Evisceration
2005 Piled Up Dead
2002 Roadkill DEMO

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.