• PSYKOANALYYSI

PSYKOANALYYSI Finland

PSYKOANALYYSI - Paidan hinta on kuolema

Info


Tahle kapela sama sebe popisuje jako maskované teroristické trio z Finska, hrající vitutus (hledejte) hardcore a sídlící na neznámém tajném místě uprostřed Finska. Hudebně je to mix starých finských raw punk spolků jako Kaaos, Riistetyt, Totuus s grindpasážemi.

 

Takže pro pravidelné návštěvníky to pravé ořechové k tanci i poslechu. Rozhodně budou PSYKOANALYYSI zpestřením jak hudebním tak vizuálním na nadcházejícím Obscene Extreme Festivalu v roce 2017!!!

Bio

Psykoanalyysi is a Finnish group of three masked grindcore-terrorists. The band started back in 2008 when the singer Kari Grindi made the band’s first demo as a protest against all the bands writing ”short songs”. The demo contained 10 songs in one minute. Psykoanalyysi was transformed into an actual band in 2010 when the drummer Aimo Mäjäys and the guitarist Perseus Ukkonen joined the band. At the time the songs got ”longer” and the music style started to take it’s form as straight to the point grindcore with crust/punk vibes, or just simply Vitutus Hardcore. Since that the band has released four EP’s, two live albums, a split with Human Error (2014), played numerous shows in Finland and done a few short tours in Europe.

 

Currently the band is working on a new album which will most likely be done in 2017. And needles to say the band is thrilled to bring the Vitutus to Obscene Extreme this year!

 

Psykoanalyysi is:

 

Kari Grindi - The Voice of Vitutus

Perseus Ukkonen - Guitar & Vocals

Aimo Mäjäys - Drums


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2015 Taistelu jatkuu - Live 2015
2015 Taistelu jatkuu - Live 2015
2014 Split Human Error / Psykoanalyysi CD, DOWNLOAD, MC (TAPE)
2013 Ne valehtelee - Promotional Single 2013 DOWNLOAD
2013 Ulostus LIVE DOWNLOAD, MC (TAPE)
2012 Julistus EP DOWNLOAD, MC (TAPE)
2011 Kivitys EP CD, DOWNLOAD
2010 Vitutus EP DOWNLOAD
2010 Kusetus EP DOWNLOAD

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.