• STORMTROOPERS OF BEER

STORMTROOPERS OF BEER

STORMTROOPERS OF BEER - Speak English or Die

Info


Absolutní pecka!!! Všichni samozřejmě známe metalovou legendu Dannyho Lilkera a všechny jeho kapely a projekty. Nejednou už oblažil svoji návštěvou trutnovské Bojiště, ovšem letos to bude jistě velmi speciální. Danny se spojil se skvělými borci z General Surgery Addem a  Jockem a zpěvákem Kennethem a na světě je STORMTROOPERS OF BEER, neboli S.O.B. jak správně tušíte jde o cover bandu legendárních S.O.D. s originálním členem v sestavě!!!

Letos slaví jejich zásadní deska „Speak English or Die“ neuvěřitelných 30 let a toto bude jejich JEDINÝ koncert na evropském kontinentu. A taky dost možná, že při prvním mocném riffu March of the S.O.D. , Bojiště spadne!!!

Bio

Around the same time Megaforce Records was talking about releasing a 30 year anniversary edition of Speak English or Die, Dan was also talking to his friends at Mikkeller in Copenhagen about him playing in some capacity at the beer festival they organize, Mikkeller Beer Celebration Copenhagen.  At that moment the idea was hatched to create a cover band playing SEOD in it's entirety as it was 15 years since S.O.D. did their last show and it would be so much fun to play those songs live again to commemorate the record's 30 year anniversary.  Dan reached out to his friends in General Surgery, Jocke and Adde, and Kenneth, a friend that works for Mikkeller about creating this band. Everybody was down and in May 2016 outside of Warpigs in Copenhagen, Stormtroopers of Beer played in front of a very enthusiastic crowd.  As it was so much fun not only for the band but the people who saw it, they decided to do it again. Therefore they are playing only 2 shows in 2017, Maryland Deathfest and Obscene Extreme.


Discography

no releases

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.

Rayn 12.12.2016 19:27

Tomas Lindberg ? By the vocal and feature.