• NO GOD RHETORIC

NO GOD RHETORIC Czech Republic

NO GOD RHETORIC - Prvotni strach

Info


NO GOD RHETORIC je konečně po dlouhé době brněnská banda, která dokázala skvěle namixovat powerviolence a grindcore v ideálním poměru jako když namícháš správně absint s vodou (nebo vodkou?). Nezapomeneš. Když jsme je poprvé viděl na koncertě cítil jsem z toho energii jako z mých oblíbených The Dillinger Escape Plan.

Svojí muziku směřují do fastcore až grindcore vod a je z nich cítit ovlivnění kapelama jako Chiens, Lycanthrophy, Magrudergrind či The Afternoon gentlemen, od kterých také v jejich podáním můžete slyšet vynikající cover Grind in the mind. Rychlé hutné nekompromisní pasáže NGR jsou plné zvratů, změn tempa a efektivních stopek, najdou se rozhodně i "mosh circle pit pasáže" pro
mosh suicide kids. Celkově tě 16-ti minutový set rozseká a zatluče do země, kde tě sežerou zombie grindcore červi!!!

Bio

No God Rherotic was formed in November, 2005 by guitarist Jeffrey(Tukan), vocalist Jimmy and drummer Erik. Within a half year they wrote a short but intensive programme in Fastcore/ Grind style enhanced with cover of Magrudergrind's ''Closed Off'' and started playing gigs at first just in Czech Republic. The first recorded material was released in March 2017 as a limited split 7''Ep with Kandar on German label Witchcraft Records. By this time the band was already strengthened by Johan on bass (known in the scene already from Prumyslova Smrt on guitar), but his playing on record can be heard only on the second recorded material from the beginning of 2017. This recording is to be out as a split 7'' again, this time with ZEN/AKU from Columbia (right now the bands are searching for labels to realize this material). In the meantime No God Rhetoric continues playing live planning to add more foreign countries to the list of already played gigs so far in Germany, Poland, Slovenia and Croatia.

Band:
Jimmy - vocal
Jeffrey - guitar
Johan - bassguitar
Erik - drums


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2017 No Rhetoric / Kandar split 7" EP
0 comming soon split 7", this time with ZEN/AKU(Columbia)

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.