• OJCIEC DYKTATOR

OJCIEC DYKTATOR Poland

OJCIEC DYKTATOR - Redneck

Info

Máte rádi složité kytarové riffy, originální rytmické figury a neskutečně technická sólíčka? Sorry, ale to jste tady úplně vedle.. Polský Ojciec Dyktator je jednoduchý, chytlavý a nemilosrdný grindcore plný blastbeatů, řevu, jekotu a hlučných kytar.


Chcete-li něco kurevsky brutálního a máte-li smysl pro humor, tak je možné, že vás jejich hudební výlevy potěší. Vznikli v roce 2006 a jsou stále dodavateli blastbeatů pro všechny choromyslné.

Bio

OJCIEC DYKTATOR was formed in 2005 or 2006 (none of the members remember the exact date, due to huge amounts of alcohol) by Orlando (g), Misiek(bg) and Pompon (dr, ex-Garotter), shortly after joined by Lunatyk (g) and Ojciec (voc. - nickname totally co-incidental), to deliver guitar noise accompanied by blastbeats and guttural screams of decay. After a numerous rehs, gigs and parties, OxDx released it's first CD „Heresy is Fun” on Thai BRUTE! Prods. In 2010, due to severe health issues, Pompon decided to leave the band, Misiek switched to drums, and Pyra (bg, ex-Vomigod) joined the band. Year later, Misiek and Lunatyk decided to leave, and blastbeat commander Piotruś (Preludium) joined the OxDx board, to fulfill it's up-to date lineup. Recorded in the fall of 2012 „666cm” CD was released year later by EveryDayHate. In a meantime, during one reh, 5 trax in total of 4mins. was recorded live and released as a split tape with yet-dead Neuropathia under the name of „Scum 2” by Instant Classic.


OxDx shared the stages with: Agathocles, The Arson Project, Wormrot, SDC, Zubrowska, Infest (fra) andMalignant Tumour, among others. Members could be also heard in: Belzebong (doom), Bottom (hc), Preludium(brutal death) and Dishell (d-beat).


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2013 Scum 2 - split with Neuropathia MC (TAPE)
2013 666cm CD
2013 666cm CD
2009 Heresy is Fun CD

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.