• KRÜGER

KRÜGER Czech Republic

KRÜGER - Tomorrow's hell

Info

Každý rok se na Obscene Extreme objeví mladá tuzemská grind, hardcore či crust kapela. V r. 2014 tomu nebude jinak. Svůj prostor dostane pražská d-beat / crust úderka Krüger, která se v posledních dvou letech neuvěřitelně, svým koncertováním i nahrávkami, vyšvihla mezi top české crustové kapely.


Do současné doby vydali dva samostatné sedmipalce a jeden split sedmipalec. Nechme se překvapit s čím přijdou v průběhu roku 2014, již dnes je ale téměř jisté, že půjde o příjemné oživení nadcházejícího ročníku Obscene Extreme festivalu.

Bio

The band was founded in 2010 by Martin (drums), Feros (guitar) and Kryštof (bass). Originally, it was meant to be a continuation of another band which was at that time on a verge of breaking up. The first songs, which lay the base of the band Krüger, began to take shape during the very first practice. After a few practise sessions, Tudo started doing the vocals and Mája joined him shortly. In this configuration, the band started doing gigs in 2011. In the end of the year, Mája leaves the band and after some time of searching for a new singer, Blanka becomes our new member.


In the spring of 2012 we first visited a studio and we recorded our first EP Hand in Hand With Progress and also a split single with Los Rezios. In January 2013 we put together a DIY song for the tribute compilation UNDEAD – Tribute To Disrupt. A few months later we were back in the studio and our very own s/t EP was out in the summer. During the whole time the band is actively playing gigs both abroad and in the Czech Republic.


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2014 Distorted Minds In A Sick World - 4way split LP
2014 split s Knark EP
2013 split s Los Rezios EP
2013 V.A. – Undead – Tribute To Disrupt - Comp. CD
2013 s/t 7“ EP EP
2012 Ruku V Ruke S pokrokom EP

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.