• IMPALED

IMPALED United States

IMPALED -

Info

Kapelu založili v roce 1997 Sean 'BLOODBATH' MCGRATH - kytara/zpěv a Raul VARELA – bicí, jako kalifornskou odpověď na evropskou zvrácenost produkovanou CARCASS. IMPALED roznesli svou, jako břitvu ostrou, goregrindovou nákazu na čtyři dlouhohrající alba a splitka s takovými veličinami jako CEPHALIC CARNAGE, ENGORGED A HAEMORRHAGE.


Nebáli se namísit švédský a floridský styl deathmetalu do svého puchu hniloby a toto pojetí překlenující žánry a opravdový hlad po tom nejlepším z extrémního metalu, přešly do krve a srdcí celého amerického undergroundu. Jejich současná sestava, doplněná o kytaristu a zpěváka Dr Jasona KOKOLu a basáka/zpěváka Rosse SEWAGE, se může chlubit minulým a současným působením v takových kapelách jako ENGORGED, EXHUMED, GHOUL, PHOBIA a MORBISIDAD.

Natáhněte si chirurgické oblečky a vražte do sebe antibiotika, protože na OBSCENE EXTREME 2011 vypukne prudce nakažlivá, smrtelná, goregrindová choroba!!!

Bio

Impaled was begat in 1997 by guitarist / vocalist Sean McGrath and drummer Raul Varela. They were intent on creating a cacophony that would make ears bleed and the weak beg for mercy. Joined by Leon del Muerte on guitar / vocals along with Ross Sewage on bass / vocals, the quartet went on to record the legendarily disgusting debut record, "The Dead Shall Dead Remain."


The underground was soaked in bile as the band toured the U.S. extensively and released the "Choice Cuts" EP, infamous for its banned artwork. Leon del Muerte was subsequently replaced by Andrew LaBarre on guitar / vocals, and the endeadened group went on to record the much-lauded "Mondo Medicale" LP.


Slicing and dicing across the U.S. some more while concurrently releasing a string of EPs and splits was too much for LaBarre, and Impaled found guitar ingenue Jason Kocol to step in. The goretet released their concept record "Death After Life" and laid waste to crowds in America, Mexico, Europe, and Japan.


In 2007, stronger than ever, Impaled coughed up their fourth record, "The Last Gasp," and the world rued the day Impaled was begat. Having toured the world over for this release, including the U.S., Europe, Canada and Mexico, Impaled's legions of followers grew stronger.


Currently, Impaled plots and schemes and will one day TAKE OVER THE WORLD!!!


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2009 Impaled - Tribute to repulsion comp CD CD
2007 Impaled - The Last Gasp album
2005 Impaled - Death After Life album

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.