• HAEMOPHAGUS

HAEMOPHAGUS Italy

HAEMOPHAGUS -

Info

Když vezmeme v potaz, kolik kultovních undergroundových hororových filmů pochází z Itálie, je s podivem, že na rozdíl od Španělska zde není stejné množství takto zaměřených gore kapel, které jsou připraveny toto téma využít na samply, pro inspiraci a obaly CD. HAEMOPHAGUS, šílenci ze Sicílie, vám to vynahradí na OBSCENE EXTREME 2011.


Od svého vzniku v roce 2004 (rozpad 2006 a obnovení 2007) pracovala tahle čtyřka tvrdě na tom, aby předvedla svůj chmurný styl á la Carcass, Cancer a Massacre a vydali pět splitek za čtyři roky, jedno se samotnými AGATHOCLES, a objevili se na dvou globálních kompilacích – jedné přímo jim na tělo 'TRIBUTE TO REPULSION' u FDA REKOTZ – a v roce 2009 nahráli dlouhohrající album ohavné 'SLAVES TO THE NECROMANCER'.


Jestli si nemyslíte, že skutečná temnota může dorazit ze země, která má tak příjemné počasí, tak jste nikdy neviděli nadmutou mrtvolu, jak se rozkládá v horku.

Bio

2004: David (drums) and Sirio (bass) start jamming with a bunch of old-school riffs and lyrics.


2005: After various monicker and line-up changes that will bring the band to become a four-piece called HAEMOPHAGUS, the debut demo cd-r, Into the Mortuary, is recorded on May. Soon after, Pallino (lead vocals) leaves and Giorgio switches on guitars and vocals.


2006: Eight new songs are recorded at Circle of Power studios on April. They will be released only in 2007 by F.D.A. rekots as a split cd with TSS, after an eight-months break in the band's activities. The haemoes play several gigs in Sicily and Calabria.


2007: the first split 7" with mincecore heroes AGATHOCLES is co-produced by various DIY labels. Another line-up change occurs when Sirio leaves the band. Haemophagus record three brand new songs for another split 7" (w/ Spiral from Japan), with Gioele of DEATH PROPHECY filling in on live bass for a few gigs.


2008: the band heads to the peninsula for a crazy tour with fellow citizens SHOCK TROOPERS. The infamous Gas (ex - 180° IN OPPOSITY) joins on bass. Restless and wild, the haemoes spend the whole summer in their rehearsal gutter to work on their first full-length album, "Slaves to the Necromancer." The split 7" with SPIRAL is co-released in November. The band returns to Circle of Power studios to record their first massive slab of doomed and grinded deathcrap.


2009: a 3 way split cd with BLOODRAISED and SICK BONG HEADQUARTER comes out right before the band's second italian tour. A 6 way split compilation is presented at Haemophagus' first gig abroad ever (Krastival, Slovenia) on July. Haemophagus play the September to Dismember fest with bands like Birdflesh and Ghoul (USA). "Slaves" is finally released on December by Despise the Sun recs.


2010: Haemophagus' split 7" with Grind Crusher is brought on tour on March. Later this year, Gioele joins back on second guitar. The band plays a totally disastrous metal fest with NAPALM DEATH and others.


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2010 Haemophagus / Grind Crusher - split 7"
2009 "Tribute To Repulsion" CD, LP
2009 "Slaves To The Necromancer" CD

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.