• BRUJERIA

BRUJERIA Mexico

BRUJERIA - CALIFORNIA UBER AZTLAN

Info


A tady se bude sekat, řezat hlavy a vůbec poteče docela dost krve! To nám věřte! Tohle bude teprve druhé vystoupení pro kultovní death / grind kapelu BRUJERIA na Obscene Extreme Festivalu a přesto vám možná bude připadat, že tahle kapela tak nějak k trutnovskému svátku extrémní muziky patří odjakživa.  

Tenhle rok bude rozhodně ve znamení Brujeria, na jaře chystají anti-trumpovský singl a snad se v průběhu roku také dočkáme nové plnohodnotné nahrávky, která se chystá u Nuclear Blast. A pokud nevyjde do termínu OEF 2016, můžeme se snad alespoň těšit na nějakou tu ochutnávku v podobě čerstvě znějících nových válů! Takže masky a šátky nasadit – Matando Güeros!!!

Bio

Shrouded in mystery and infamy, BRUJERIA have created a lore that never ceases to amaze and intrigue. It has been over twenty years since a diabolical group of individuals first came together and started what was unbeknownst to them would be one of the most controversial and legendary bands to play music.


BRUJERIA has not relied on any forms of promotion for their releases. The success is directly due to a grass roots support of Latino and metal music enthusiasts. Despite known contributors in a live setting and on recording, the main forces behind BRUJERIA are still unknown. Although BRUJERIA has attracted musicians from bands like, Napalm Death, Carcass, Faith No More, Cradle of Filth, At The Gates, the core members of the band continue to create politically charged, social unacceptable, and morally brutal music.


The controversy behind BRUJERIA has made news across the planet, receiving television news attention from Telemundo regarding decapitation murders in Texas, a Latin Billboard Award nomination in the same category as Shakira, and even receiving appraise from Subcamadante Marcos the leader of the EZLN, who’s soldiers have shown their support by wearing Brujeria tshirts!


BRUJERIA have a new album in the works and will release it in a time with political unrest, the worst thing that can happen is for a new BRUJERIA album to be released…


BRUJERIA Line-up :

Juan Brujo - vocals

Fantasma - vocals

Hongo - guitar

Embrujado -guitar

El Cynico - bass

Podrido - drums


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2016 Pocho Aztlan CD
2016 Viva Presidente Trump!
2014 Angel Chilango
2010 California Uber Aztlan
2009 No Aceptan Imitaciones
2008 Debilador
2000 Brujerizmo CD
2000 Marijuana
1995 Raza Odiada CD
1994 El Patrón
1993 Matando Gueros CD
1992 ¡Machetazos!
1990 ¡Demoniaco!

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.