• SIMBIOSE

SIMBIOSE Portugal

SIMBIOSE -

Info

Jižní Evropa revoltuje a veteránská, crustová jednotka SIMBIOSE z Portugalska je jako zvuk milionu molotovů hozených do policejních linií.

 

Od roku 2001 jeli turné se švédskými legendami DRILLER KILLER a na podiu se potkali s takovými kapelami jako ENGLISH DOGS, THE VARUKERS, RATOS DE PORAO a EXTREME NOISE TERROR a svým úderným, metalovým, grindově zabarveným crustcore ničili podia po celém světě. Svým zuřivým, dlouhohrajícím voláním do zbraně z roku 2012 "Economical Terrorism", které nám stále zvoní v uších, jako když vybuchne bomba v autě, nám sdělují, že se máme na OBSCENE EXTREME 2013 připravit na mohutnou vzpouru.

Bio

Lisbon’s SIMBIOSE first steps go back 20 years to 1991, when – influenced by the sounds of Discharge, Extreme Noise Terror and Doom – a small bunch of friends started writing their own songs. In the following years, SIMBIOSE managed do establish themselves internationally through an impressive amount of DIY releases. “Naked Mental Violence” was released in 2002, followed by a Split EP with Barcelona’s Disface. In the next year, the second album “Bounded In Adversity” followed by a Euro Tour through Holland and Belgium.

 

By 2005 SIMBIOSE played more than 200 shows, recorded a cover for a Misfits tribute album and released one more Split CD with Swedish crust kings Driller Killer. 2007 came with a new record, “Evolution” with guest appearances by Dean Jones (Extreme Noise Terror) and Joao Gordo (Ratos de Porao) among others. “Fake Dimension” was released in 2009, Produced by Ulf Blomberg (M40, End Of All, Grace Will Fall) and was a big step up in the band’s sound production wise. Now in 2012, 21 years on, SIMBIOSE are back stronger than ever! “Economical Terrorism” is the band’s latest effort. Again produced by Ulf Blomberg, “Economical Terrorism” is the band’s fastest, most brutal and fiercest album to date. Expect 14 shots in the head of corrupt politicians, authority and all other forms of oppression.

 

Line-Up:

 

Yandré Matias - Vocals

Jonhie - Vocals

Bifes - Bass

Nuno Rua - Guitar

Luis - Drums

Tiago Luis - Guitars


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2012 Economical Terrorism CD
2010 Agathocles - Simbiose
2009 Fake Dimension CD
2007 Evolution? CD

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.