• RATBOMB

RATBOMB France

RATBOMB -

Info

Jejich debutní album "Natural Born Grinders" vypovídá vše o oplzlé francouzké pětici RATBOMB. V roce 2011 vyhřezli ze Strasburku se svým explozivním, punkem poháněným, crustově laděným grindem a na pódiích se potkali s takovými kapelami jako BLOCKHEADS, MISERY INDEX, WORMROT, KILL THE CLIENT a FEASTEM.

 

Se svým novým albem - "LowCost Gangstas" – vydaným v březnu 2013 se RATBOMB chystají přinést na OBSCENE EXTREME svůj zparchantělý rachot a pokrýt Bojiště audio střepinami.

Bio

RATBOMB is a 5-piece punk-charged brute force GrindCrust band formed in 2011, based in Strasbourg, France. They first released a free 3-tracks demo called 'Few Minutes of Dirty Rage' on the internet in March 2011. After spreading the noise on France, Germany and Switzerland, they released their first full-length called 'Natural Born Grinders', also on the Internet, in March 2012. Since their beginning, RATBOMB shared the stage with bands like BLOCKHEADS, MISERY INDEX, WORMROT, KILL THE CLIENT, FEASTEM...They released a new album called "LowCost Gangstas" in march 2013, influenced by Grindcore, Crust, PowerViolence, Sludge, Hardcore, human behaviors, social protest and everyday life.

 

RATBOMB is :

 

Gralex - vocals

Max - guitars + vocals

David - guitars + vocals

Antoine - bass + vocals

Ludo - drums

 


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2013 LowCost Gangstas
2012 Natural Born Grinders
2011 A Few Minutes of Dirty Rage

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.