• PASSIV DODSHJALP

PASSIV DODSHJALP Sweden

PASSIV DODSHJALP -

Info


ŠŠvédi prostě vědí, Ššvédi mají cit pro extrémní muziku, jednodušše ŠŠvédsko vládne...kažždý rok na OEF přijede záplava mladých kapel a kažždý rok z nich máme neuvěřitelnou radost!!! PASSIV jsou dalšší parádní kapela, která mastí exkluzivní metalický crust!!! Pořádně uřvaný vokál a muzika v tempu, který přímo vyzývá ke klepání palicí, tak jak to mají crust mazlíčci rádi!!!

Bio

The Band started playing together during the spring of 2007, back then as a four set piece. The idea was to create a melodic crustpunk band with no boundaries to the typical scene rules; "do this, do that - if not, youré not true enough.." bla bla bla, fuck that.


All members comes from different bands such as Asylium(Deathmetal), S.O. Detestation(Grindcore), the Act(Screamo) and Cicatriz(Postmetal), among others.. so the mix between both metal as well as punk and hardcore have been coming to us in a pretty natural way. The lyrics, written in Swedish, mostly have a focus set on cynical and sarcasmfilled hate.


2010 - By now we are rehearsing, writing new songs, planning for upcoming releases and it feels fucking great! One release comes out, another gets planned right away.. and this will continue.


Line-up 

Magnus Hellbom - Vocals

Jimmy Hedlund - Guitar & Backup vocals

Andreas Eriksson - Guitar

Peter Hedman - Bass

Joel Axelsson - Drums


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
0 Passiv Dödshjälp/Aktiv Dödshjälp - Split 7" EP
0 Halvfabrikat fick oss att göra det, 1999-2009 - 7" CD, EP
0 Sverigemangel - Hardcore & Punk Compilation CD

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.