• BEYOND TERROR BEYOND GRACE

BEYOND TERROR BEYOND GRACE Australia

BEYOND TERROR BEYOND GRACE -

Info

Australští avant – grindcoreoví průkopníci Beyond Terror Beyond Grace poprvé vyrazí na turné po Evropě a Británii jako support skvělých Cattle Decapitation a Gorod včetně debutu na Obscene Extreme. Aktuální počin kapely ‘Our Ashes Built Mountains’ byl vydán v únoru u Obscene Productions (EU) a Deepsend Records (US) a představuje kapelu jako kosící směs zuřivého, temného grindcoru a vířivé atmosféry, která v žánru extrémního metalu vytváří zvuk, který je jedinečně jejich vlastní. Po několika velkých australských vystoupeních vedle kapel jako Carcass, Pig Destroyer, Behemoth, Grave, Brutal Truth, Obituary atd. a celoautralském turné v únoru s Ulcerate (NZ) je kapela stoprocentně připravena ohromit a zničit obecenstvo napříč Evropou a Velkou Británií. “To, že jsme nadšeni, že můžeme naskočit do pořádného autobusu a zahrát si show po Evropě s takovou významnou kapelou, je strašně slabé vyjádření. Když se kapele z tak vzdálené části Austrálie dostane nabídky jet na turné s Cattle Decapitation a hrát na Obscene Extreme, tak je to ohromné privilegium a taky hodně štěstí. Uvidíme se, borci, na show! “

Bio

In 2004 Beyond Terror Beyond Grace began with only one goal in mind which was to devastate audiences and listeners with an inhuman sonic assault in the vein of Nasum, Rotten Sound, Converge and Napalm Death. Fast forward over the last 5 years having played countless shows across Australia and New Zealand alongside some of the biggest names in the metal word in support of their acclaimed debut album "Extinction|Salvation", the band is now ready to unleash their new album "Our Ashes Built Mountains".


"Our Ashes Built Mountains" is a new beginning.


Traversing the grinding punk energy of "Flightless", blackened atmospherics of "Husk", the blastbeat driven fury of "Aesthetics" to the abrasive "Paradigm" and ambient "Murakami", "Our Ashes Built Mountains" is a diverse ferocious fusion of blistering speed, spine snapping riffs, disturbing dissonance and unbridled intensity backed by unsettling atmospheric undertones. Containing 20 tracks and featuring guest appearances by Jason Peppiatt (Psycroptic), Jarrod Krafcyk (ex-The Amenta/The Riot and the Trauma/Anchored Awake), Alex Pope (Ruins), Anna Vo (Crux), Blake Simpson (Gallows for Grace) and Tim Pope (The Amenta), "Our Ashes Built Mountains" reflects a band refining and merging its original explosive intent with ambition and adventurousness that is unparallelled in the extreme metal/grindcore genre. Combined with dense production courtesy of Tim Carr (Studios 301 Sydney) and epic artwork by Colin Marks (Strapping Young Lad, Whitechapel, Aborted, Suicide Silence), "Our Ashes Built Mountains" is intense, furious and emotive, and a knife through the heart of musical and lyrical inertia. Over the years we have been fortunate enough to share the stage with many amazing overseas and Australian bands. These include: Carcass , Behemoth , Pig Destroyer , The Black Dahlia Murder , Cephalic Carnage , Brutal Truth , Obituary , Psycroptic , The Amenta , Kataklysm , Blood Duster , Grave , Ulcerate , Extortion , Skinless , The Berzerker , The Red Shore , Ruins , For the Fallen Dreams , Wolves In The Throne Room etc.


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2010 "Our Ashes Built Mountains"
2007 "Extinction / Salvation"

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.