• THE VILE

THE VILE United Kingdom

THE VILE - NO CONFLICT OF INTERESTS

Info


A nebyl by to právě Obscene Extreme Festival, kdyby nedošlo i na čistokrevnou punkovku. A už téměř tradicí zůstává, že z velké části jsou punkovými účastníky kapely z ostrovního království. Tentokrát si můžete zapogovat na další z řady kapel řvouna Rata (ex DISCHARGE, VARUKERS).  

THE VILE datují svůj vznik do roku 2009, kdy nahráli první singl v téměř all-star sestavě čítající členy i ex-členy kapel jako HELLKRUSHER, BROKEN BONES, DISCHARGE či ANTI SYSTEM. Takže letos není, co řešit. THE VILE na OEF 2016!!!

Bio

The Vile were formed in Nottingham England around 2009 by Rat Varuker and have included both currently and in the past, members of Discharge, The Varukers, Broken Bones, Hellkrusher, Anti System and Warwound amongst many more. They have released two 7” singles, God save the queen and Fear of the truth and also the EP, Provocation. After numerous line up changes they have settled and have been pushing hard gigging around Europe.They are currently finishing up their début album, Immoral and Greed, which should be released in the summer of 2016, which they will be touring around Europe and the U.S.

The current line up of The Vile are:
Rat – Main Vocals
Stevie – Guitar/Vocals
Ruby – Guitar
Erick - Bass Kev – Drums

Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2014 Fear Of The Truth EP EP
2014 Punk Disorder Chaos Destruction ‎(CD, Album) CD
2013 Provocation ‎12", EP EP
2012 God Save The Queen ‎7"EP EP

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.