• MEATKNIFE

MEATKNIFE Germany

MEATKNIFE - Pestilence

Info


Gore Death metaloví mistři z Německa se vrací na prkna OEF 2017. Kapela založená v roce 1995, hrající v nejlepší tradici slam/gore/groove. Po několika nahrávkách se kluci rozpadají, aby se po pěti letech hibernace opět sešlo originální duo Matze a Krüger a našli zbývající dva členy Toba s Mariem. Výsledek  jejich spolupráce je jejich nejnovější počin „Pimple With Pus“.

Skvělý mix gore a death metalu, který určitě potěší všechny fanoušky pořádných zvráceností. A my je s radostí, po dlouhých 14 ti letech, opět představíme na Obscene Extreme Festivalu!!!

Bio

THE BUTCHERS ARE BACK!!!

After 5 years of silence......the german cult-goregrinders MEATKNIFE are back!!!

The 2 original bandmembers Matze & Krüger could get 2 new guitarists and a new bass player to bring MEATKNIFE back to life! 
The last album is from 2006 and the last release (a split CD) is from 2011, but now the sickos are back with their brandnew album "Pimple with Pus" and are butchering their way through the sicko-underground!

The new album is a killer mix of goregrind and death metal with some funny samples! 
Matzes vocals sound like they are coming straight from the toilet bowl, Krügers drumming is tighter then ever before and Kevin, Tob & Mario are showing their skills on the guitars and bass, the soundproduction is awesome too! 
A fucking great album that should please every sicko out there!

Tell your friends - THE BUTCHERS ARE BACK!!!!


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2016 Pimple with Pus
2009 23 Stabwounds
2007 Guts, Grind & Gore - Split
2006 Hacked
2004 Big Maso Mom
2003 Vaginal Blast
2001 Brutalized Blowjob
2000 Blood Blister

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.