• BAIN DE SANG

BAIN DE SANG France

BAIN DE SANG - Alzheimer's Disease

Info


Nová francouzská grind core smečka BAIN DE SANG do toho umí šlápnout pěkně ostře. Ne dlouho po svém založení nahráli devět válů, které jsou přichystané na debutní album, a které si můžete poslechnut již nyní na jejich bandcampu.  

Brutální mix grind core s hardcore rytmikou v podání ex-členů kapel jako BLOCKHEADS, COMITY nebo AENIMA. A hádejte co? Správně! Naživo na Obscene Extreme Festivalu 2016 je samozřejmě také uvidíte!!!

Bio

BAIN DE SANG is a brand new grindcore band coming from Paris, FrancePast members of BLOCKHEADS, COMITY, JUDOBOY, AENIMA unite early 2015 with a focus : to drill some hipster ears, get free beers and deliver blast beats.They just recorded 9 songs of a straight to the point and rageous mix of raw grindcore and hateful hardcore.

The LP is about to be released on EMERGENCE RECORDS, UP TO ELEVEN RECORDS and DINGLEBERRY RECORDS. Hear it now on band camp. 

BDS are fucking thrilled and honored to be part of OEF 2016 Get in the pit, have a beer, and come say hi.

Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
0 We are the blood, we are the fear (maxi EP coming out in mid-march, co-released by Emergence Rec., Up2Eleven Rec and Dingleberry Rec)

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.