Fanzin

CREATIVE WASTE - ROZHOVOR

OTROCI GRINDU


OEF: Před pár lety jsme dělali rozhovor pro OE v Mexiku, jak se, hoši, máte? Proběhly v kapele nějaká zásadní změny?  

Fawaz: Máme se skvěle! Prostě jen děláme to, co jsme dělali. Dostali jsme se na další úroveň, hrajeme víc akcí a trávíme víc času ve studiu. Zrovna nahráváme nové album a chceme ho velmi brzy vydat. 

OEF: Pro ty, co vás neznají, řekni nám něco o historii kapely. Jak se 3 arabští chlapíci rozhodli hrát grindcore v zemi, která tuhle muziku nepovoluje? 

Fawaz: No, nestalo se to hned. Kapela prošla mnoha proměnami, až jsme se nakonec rozhodli, že grindcore je to, co chceme dělat. Experimentovali jsme s mnoha styly, kdo bude hrát na jaký nástroj atd. Pořád ještě nemůžeme vystupovat veřejně, ačkoliv Saudská Arábie hlásá, že prochází zásadními změnami (co se týče zábavy, akcí apod. ), protože tu nedávno opravdu byl první Comic Con (komiksové setkání). Slyšel jsem od přátel, co tam byli, že to v případě konkrétních akcí zaměřených na mládež Saudové moc nepochopili, co se zákazů týče. Bylo to hodně rodinně orientované.      

OEF: Celou tu dobu se nemůžeme dočkat nového dlouhohrajícího alba. Píšete nějaký nový materiál?

Fawaz: Ano, všechno je napsané a nahrává se. Téměř všechny nástroje jsou hotové. Brzy se bude nahrávat zpěv. Bude to 10 věcí, ještě nemáme název a obal, ale velmi brzy to oznámíme. Pracujeme s naším dobrým přítelem Hani Taqi ze Studia 77 v Bahrajnu. Opravdový profík. Rozhodně nás tlačil víc, než kdy předtím, aby z nás dostal to nejlepší. Nemůžu se dočkat, až si poslechnu, jak to dopadlo.  

OEF: Mnoho lidí se ptá na to samé. Je heavy metal v Arábii zakázaný? Měli jste někdy pocit, že riskujete, když to ve své zemi provozujete?

Fawaz: To je hudba obecně. Vlastně to není přesné.... cokoliv je neznámé, tak se spíš neschvaluje, než by to bylo zakázané. Takže neexistují opravdové zákony, které by hudbu zakazovaly, protože máte hudbu v televizi, restauracích a máte i obchody s nástroji. Takže hudba ve skutečnosti zakázaná není, ale zakázaná jsou veřejná živá vystoupení. Můžete zažádat o povolení.... ale není šance nějaké vůbec dostat.   Show jsou zakázaná, pokud nejsou podporovaná královskou rodinou. To se to pak rozhodně uskuteční. V Arábii nejsou bary ani kluby, se kterými by si lidi spojovali hudební představení. Sem tam je pár výjimek. Když se něco otevírá nebo během státního svátku. Ale jinak žádné období s živou hudební produkcí jak metalovou tak nemetalovou. Vnímání metalu je očividně horší i kvůli asociaci s “uctíváním ďábla” a podobně. Takže to může být velmi problematické. Zkoušení pro nás není problém. Problém je, když se rozhodnete hrát veřejně. Nicméně je mnoho lidí, co poslouchají a podporují metal. Mám přátele, kteří podporují rock a metal a přitom to ve skutečnosti ani moc neposlouchají. Jen chtějí vidět show a vidět v zemi více dalších umělců. Existují skupiny, které se to pokoušejí oficiálně a legálně změnit. Možná tam jednou budeme moci pořádat koncerty a živá představení.     

OEF: Tohle je vaše místo pro vzkaz fanouškům. 

Fawaz: Díky všem za přečtení. Doufám, že dorazíte na naše show a my se postaráme, abyste si to užili. Mějte se!  Saudskoarabská Grindcorová smrtící preciznost