Fanzin

PRŮMYSLOVÁ SMRT INTERVIEW

Ahoj chlapi, je skvělý vás zase potkat! Tak jdeme na rozhovor. Zdar zdar, tady je Průmyslová smrt, díky za možnost rozhovoru, jak říkáš pojďme na to!!!!

Je téměř nemožné o vaší kapele najít informace v angličtině. Takže začněme tohle interview otázkami ohledně kapely. Kdo jsou členové? Jak jste se rozhodli, že budete hrát krátkou, rychlou a hlasitou muziku? 
Jo, je to tak, jediný interview který vyšlo v angličtině bylo v Pepovo zinu COMMUNAL GRAVE č. 2, Pepa a Ondra mají skvělej label DEAD HEROES records, zaměřenej na extreme hardcore, fastcore, grind a powerviolence, mrkněte na to a podpořte ho. My jako Průmyslová smrt fungujeme od půlky roku 2003, kapela vznikla původně jako boční projekt našich hlavních kapel Proletáři všech zemí (underground), Flying shits (emohardcore) a Human steak (grunge). Důvodem byla touha hrát hardcore se vším co k tomu patří, zpívat o věcech který nás serou, být aktivní i jinak. Všechny naše hlavní kapely z tý doby dávno nehrajou, ale Průmka jede dál. Já jsem Mičl – zpěvák, zajímám se o politiku ve světě i u nás a píšu texty, Johan hraje na kytaru, de facto spustil hardcore mánii v Jihlavě, menším městě ve středu Česka, děláním koncertů a taháním sem kapel ze zahraničí, to on má vlastně na svědomí to, že je Jihlava na světový hardcorový mapě, i přesto že už tu nikdo z nás oficiálně nebydlí. Peťák je basák, dělá tři čtvrtiny muziky pro kapelu, přišel do kapely s ročním spožděním, když odešel původní basák Bibi, a po jeho příchodu jsme začali hrát mnohem víc fast. Stejně jak s Johanem tak s Frištou se známe v podstatě od dětství, Frišta je bubeník a motor Průmky, funguje jako auto, musíš ho nakopnout pivem nebo jointem a jede, haha. Jak vidíte, my kluci z Průmky jsme kámoši od dětství, jen Peťáka jsme sbalili takříkajíc cestou, během střední školy. Jsme čtyři individuality, žijící odlišný životy, a přesto podobný, poslouchající odlišnou hudbu, a přesto podobnou, čtyři kámoši hrající spolu v kapele 12 let. 

Hráli jste v jiných kapelách v Česku?
Jasně, vezmu to jmenovitě, jak už jsem říkal, PROLETÁŘI VŠECH ZEMÍ (punk/underground), FLYING SHITS (emohardcore), HUMAN STEAK (grunge/drone), a dále pak MESSERSCHMITT 109 (crust/punk), RPO (hardcore/punk), PAST NA DŮCHOTCE (punk), SCORBITI KURDAN (hardcore/punk), KOPNI FÍZLA DO HLAVY (elektro). Tyto kapely už nefungují, ale tyto jo: RAVING ED (hardcore/grind), FOREVER KRANG (crazy/gore) a DISBEATLESS (crust/metal). To všechno jsou nebo byly kapely, v kterých působí nebo působili členové PRŮMYSLOVÉ SMRTI.

Chci se zeptat na pár otázek ohledně Invaze Změn. Jak dlouho vám trvalo tohle album udělat? Byla to nahrávka ve vlastní režii? Jak probíhalo nahrávání?
No, makali jsme na tom docela dlouho, jednotlivý vály jsme dělali v průběhu několika let, nejstarší vál na albu je cca z roku 2008, ale většina vznikla zhruba od 2010 do 2012. Nahráli jsme album ve dvou studiích, HELLSOUND a AB RECORDS, proběhly nějaké dodělávky, předělávky a až jsme byli spokojeni, nabídli jsme album nezávislým labelům. Vydal to PAPAGÁJŮV HLASATEL records, skoro nejstarší český hardcore a punk label, společně s náma. Zaplatili jsme si nahrávání a jednu třetinu výrobního nákladu desek, který sami prodáváme na koncertech, takže jo, všechno proběhlo v DIY štýlu, ostatně jak jinak.

Chystáte se letos vydat nějaké nahrávky? 
Ne, letos ne. Loni jsme vydali dvě skvělý nahrávky, patnáctipísňový LP Invaze změn a split EP s THE TCHENDOS, na kterým máme šest válů a TCHE tam mají svůj epochální vál Dnes naposled, kterej nazpíval Amrit Sen, zpěvák MICHAELS UNCLE, hardcore ikona přelomu osmdesátých a devadesátých let minulýho století. Teď jsme ve fázi dělání nových válů, který by se čistě teoreticky mohly objevit na dalším dlouhohrajícím LP. S naší frekvencí zkoušek a stopáží nových songů to ale je asi běh na hodně dlouhou trať, haha.  

Jaké jsou vaše osobní hudební vlivy? 
Uhhh, tak těch je moc: SPERMBIRDS, NAŠROT, HNF, S.O.D., SAX, CRYPTIC SLAUGHTER, LYCANTHROPHY, MINOR THREAT, GRIDE, NUCLEAR ASSAULT, NASUM, REPULSION a další tuny hlavně osmdesátkovejch thrash, death, crossover a hardcore kapel. To by bylo na dlouho, my hlavně chceme všechno zahrát brutálně rychle, haha.

Co si myslíte o české scéně?
Česká scéna všeobecně mi přijde hodně v pohodě, hlavně co se týče hardcore scény, tak český kapely nejsou šablonovitý, jako například v Polsku nebo Německu nebo jinde, přijde mi, že český kapely v daným stylu dost často bývají opravdu originální, minimálně hudebně a díky tomu jsou dost prodejný do světa. Svět ale často nemá zájem o kapely, který nezpívají anglicky, ale na to osobně dost kašlu, pokud jsi fanda, najdeš si to svoje. Před pár dny zemřel Filip Fuchs, největší český propagátor DIY muziky a životního stylu, čest jeho památce. Myslím, že by bylo skvělý kdyby se našla parta lidí, která by pokračovala v jeho fanzinu HLUBOKÁ ORBA, mohl by se z toho stát českej MAXIMUM ROCK´N´ROLL nebo tak něco.

Tohle je váš prostor, pokud chcete něco říct fans a čtenářům. Díky za rozhovor!
Díky za rozhovor a za prostor. Předně, lidi, neblbněte a nenechte se ovlivnit médiama a blbýma kecama politiků a herců, který jsou většinou pronajatý za prachy, a pokud nejsou tak jejich názory jsou prostě debilní. Většina z nás je dělnická třída a historie nás naučila, že pokud přistoupíme na hru bohatých, tak se nám zle povede, neřku-li naše životy půjdou do prdele. Tvořte si svoje názory a hlavně nepřestávejte kriticky myslet, to by totiž mohl být počátek konce. Mějte se a zdar, tady je Průmyslová smrt.