• TURTLE RAGE

TURTLE RAGE Germany

TURTLE RAGE - Thrash Attack

Info


Kdo by neznal Donatela, Rafaela... oh, blbost... ale jména Piti, Tobi a hlavně název německé kapely TURTLE RAGE, by neměl být znalcům extrému neznámý. S obrovskou nadsázkou, ovlivnění komiksovým seriálem želvy Ninja a s pedálem rychlosti sešlápnutým až na podlahu, nám TURTLE RAGE přijedou na OEF ukázat něco z jejich mutantní kuchyně.

Hardcore, punk, grindcore... vše je jedno, když vás masakrují tito ninjové s krunýřem na zádech!!! I mistr Tříska se jim klaní!!!

Bio

Founded in 2014 by Piti, Fabs and Tobi as a side project. The plan was to write short and fast songs influenced by the Teenage Mutant Ninja Turtles. Its all about having fun, skating and social failures- strictly into DIY and the hardcore / punk-scene. No song is over the 1 minute mark except one own song and two covers (doesn't count!).

in 2018 Fabs left the band because he wanted to play drums again and wanted to create instrumental-parts more than just screaming. TxRx continued as a duo and Tobi took the main vocals. TxRx played a ton of shows (mostly germany) and the Europe-tour in 2020 with ANF (Italy) got cancelled due to the pandemic.


Piti – Drums
Tobi – Guitars / Vocals


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2021 Split with XSPig
2020 Split with Ill!
2016 Split With JxHxKx

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.