• SCHISMOPATHIC

SCHISMOPATHIC Poland

SCHISMOPATHIC - Time Of History

Info


Opravdová legenda!!! Je to až k neuvěření, ale podařilo se nám pozvat kapelu, o které jsme si mysleli, že už nikdy nebudeme mít šanci vidět naživo. Polské grindery SCHISMOPATHIC!!! Kapela, která je označována za první východoevropskou grindcore kapelu s kořeny v roce 1987!!! Určitě spousta z vás zná jejich legendární demokazetu „Kharkharamaphatic Regurgitator“, která je opravdu drtící a kterou označují i legendy polské grindové scény za něco, co je v dávných časech ovlivnilo a formovalo!!! SCHISMOPATHIC se v roce 1991 rozešli, ale dali se před časem zpátky dohromady ve skoro originální sestavě, aby nakopli ten starý stroj, který má ovšem velmi daleko do toho, aby zkorodoval!!!

Důkazem budiž jejich nová drtící fošna "The Human Legacy". A OEF bude první koncert SCHISMOPATHIC po jejich reunionu!!! Oslava grindcore!!!

Bio

SCHISMOPATHIC was founded in 1987 under the name SCHISMOPATHIC TORMENT. In 1988 the band changes its name to SCHISMOPATHIC and a year later records its debut demo named "Kharkharamapathic Regurgitator" with: Jacek B. -bass, Robert F. - guitar and Robert G. - vocals and drums. As a result the band plays a lot of concerts throughout Poland with bands from the top of Polish underground. In 1991, SCHISMOPATHIC records their debut album named "D.E.M.O.C.R.A.C.Y", which, due to the band's suspension, will be released with the first demo and live records in 2013 in CD and a few years later on LP thanx to Selfmadegod Records. Reactivation in 2020 was preceded by a split 7 ”EP with ANTIGAMA released also by Selfmadegod Records. The band reactivated in the original line-up but without Robert G., who was replaced on drums by Janek (also DISHELL, ex-PSYCHONEUROSIS, ex-BOTTOM) and the vocalist was Adrian (also Empheris, Waorath). With this line-up, the band composed and recorded material for the full album named "The Human Legacy", which was released by Selfmadegod Records in may 2021.

Line up:
•    Robert Feledyk – guitar
•    Jacek Biliński – bass
•    Artur “Janek” Jasiński – drums
•    Adrian Pełka - vocal


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2021 The Human Legacy CD
2020 Two Parts Of World Misunderstanding LP
2019 Eko-Death” - Schismopathic / Antigama -‎ Split 7
2013 Two Parts Of World Misunderstanding CD
1987 Kharkharamapathic Regurgitator DEMO

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.

Kronoss 666 18.06.2021 19:09

Great!!!!