• KLUVIM

KLUVIM Israel

KLUVIM - Ben Shel Melech Met

Info


Izraelský grind core. Už jenom tahle věta vás musí nalákat k poslechu kapely KLUVIM. Zase tolik profláklá izraelská grind core scéna není, tudíž s touhle kapelou přichází i trochu exotiky. Ale nemusíte se bát, tahle čtveřice zná pravidla hry.


Sypačky se pomalu přelévají do až téměř sludge pasáží, aby se v okamžiku zvrhly do brutální rychlé sypanice. Navíc KLUVIM naši kotlinu dobře znají díky jejich letnímu tour, kdy zavítali i do ČR, tak přivítejte tuhle chásku na Obscene Extreme Festivalu v roce 2020!!!

Bio

KLUVIM (in hebrew; Cages) is a grindcore unit based in Haifa, Israel. Formed in late 2017 this gang of four prominant members of the local punk community is a relentless force to be reckoned with within the underground scene. Their sonic assault is crafted with elements of grindcore, powerviolence, sludge and hardcore punk, plawing the fields of any genre that comes their way. In late 2018 the band released their debut effort 'Lo Yikre' (hebrew for 'Ain't Gonna Happen') followed by an EU tour an in a blitzkrieg fashion the quartet started laying tracks for their next release 'Melech Met' right after their return. This effort presented a broader yet more focused sound to the band, an exploration of new soundfields and ways to confront the oozing despair and anger towards the post-modern issues of society and the constant conflict in their homeland.


Discography

Datum vydání Název nahrávky Média
2019 Melech Met EP
2019 Machine Music's Milim Kashot Comp
2019 Shalosh Cult's Year Zero Comp
2018 Lo Yikre EP

Komentáře

Uživatel musí být příhlášen, přihlášení uživatele.